June 5 – August 15, 2021
Main Gallery
In-Person and Virtual Exhibition

The 41st Annual SECURA Fine Arts Exhibition includes work from 116 of Wisconsin’s finest artists. These artists spent years developing their skills, and the jury selected each artwork based on its aesthetic and interpretive qualities.

This contemporary juried art exhibition was open to all media and includes paintings, printmaking, photography, mixed media, sculpture, and video. TMA is proud to display these works and share the incredible talent of artists who call Wisconsin home.

Congratulations to the artists accepted into this year’s exhibition and the winners selected by the jurors.

The Jurors  

Todd Mrozinski, Adjunct Visiting Artist, Painting and Drawing at Milwaukee Institute of Art and Design
Benjamin D. Rinehart, Professor of Art & Posse 13 Mentor, Lawrence University 
Christina Turner, President of the Trout Museum of ArtMFA Painting and Drawing, California College of the Arts

Award Winners

Best of Show | Adam Stoner, The Architect
Adam will also receive a solo exhibition at the Museum April 21 – May 15, 2022!
1st | Callie Kiesow, Float
2nd | Scott Espeseth, Smashed Box
3rd | Tim Day, Men ‘in’ Action
Honorable Mention | Michael Ware, Laser Mints
Honorable Mention | Emma Hitzman, I Don’t Want Kids
Honorable Mention | Adriana Barrios, Blue Migration

VISIT IN-PERSON
The museum is open 6 days a week, Tues to Sun. Museum hours.
Admission is free with a museum membership.

VISIT VIRTUALLY!

Virtual tour

THE ARTISTS

Wendy Ahnen, Eagle River
Ryan Anderson, Oshkosh
Cristian Andersson, Appleton
Jay Arpin, Wauwatosa
Daniel Atyim, Eau Claire
Ann Baer, Milwaukee
Adriana Barrios, Madison | HONORABLE MENTION
Amelia Bates, Ripon
Willow Bayer, Menasha
Renee Bebeau, Milwaukee
Jody Beighley, Plover
Jesse Bell, Milwaukee
Jim Bertolacini, Madison
Len Borruso, Appleton
Greg Bracken, Neenah
Brian Breider, West Allis
David Bueschel, Menomonee Falls
Amanda Bulger, Eau Claire
Amy Cannestra, Milwaukee
Amy Carani, Monroe
Rebecca Carlton, Fish Creek
Rochelle Carr, Milwaukee
Jaron Childs, Tomahawk
Craig Clifford, Appleton
Tim Day, Fredonia | 3RD PLACE
Jennifer Dins, Appleton
Betty Driessen, Appleton
Nick Dvoracek, Oshkosh
Melissa Enderle, Theresa
Abigail Engstrand, Oconomowoc
Claire Erickson, Baileys Harbor
Jorge Escobar, Madison
Scott Espeseth, Madison | 2ND PLACE
Sebastian Evans, Appleton
Adam Farcus, Milwaukee
John Fatica, Shorewood
Gregg Fuhrman, Wauwatosa
Enrique Gonzalez, Little Chute
Cindy Hansen, Grafton
Kevin Hansen, Grafton
Brian Hartmann, Beloit
Nathan Hatch, Baileys Harbor
Collin Hickey, Milwaukee
Kristine Hinrichs, Milwaukee
Emma Hitzman, Appleton | HONORABLE MENTION
Courtney Holcomb, Neenah
Tim Holte, Milwaukee
Maeve Jackson, Milwaukee
Jan Jahnke, Shorewood
Rachel Jerabek, Menomonie
Julie Jilek, Appleton
Nikki Johnson, Appleton
Frank Juarez, Sheboygan
Elizabeth Kazda, Markesan
Keith Kaziak, Madison
Andrea Kidd, Waukesha
Callie Kiesow, Milwaukee | 1ST PLACE
Nancy Kirst, Markesan
Karen Kjell, Green Bay
Ryan Klassa, Oshkosh | Pictured above
Daniel Klewer, Green Bay
Trevor Knapp, Milwaukee
Mel Kolstad, Fond du Lac
Rebecca Korth, Marshfield
Brad Krause, Milwaukee
Kurt Kreissl, Lake Geneva
Pat Kroth, Verona
Matt Kuhlman, Glendale
Robin Lauersdorf, Monona
Guntis Lauzums, Belgium
Christian Leon, Appleton
J Myszka Lewis, Madison
Ashley Lusietto, Milwaukee
Linda Marcus, Milwaukee
David Martin, Appleton
Kasey McCormick, Oshkosh
Irineo Medina, Kaukauna
Terri Messinides, Madison
M Mittlestadt, Appleton
Lee Mothes, Kaukauna
Brendan Murphy, Milwaukee
Rob Neilson, Appleton
Pearl O’Brien, Milwaukee
Aleksandra Panic, Milwaukee
Scott Pauli, Monona
Brian Pirman, De Pere
Lucas Pointon, Madison
Matthew Presutti, Milwaukee
Jackie Sanders, Appleton
Mary Jo Scandin, Appleton
Todd Schabel, Horicon
Julia Scheckel, Milwaukee
Beth Schueffner, Sheboygan Falls
Paula Schulze, Shorewood
Dane Schumacher, Green Bay
Shelley Smith, Milwaukee
Jeffry Stern, Madison
Adam Stoner, Milwaukee | BEST OF SHOW
Kayla Story-White, Lake Mills
Michael Suess, Appleton
Sheila Sullivan, Stevens Point
John Swartwout, Wisconsin Rapids
Ben Talatzko, Brookfield
Nic Umbs, Milwaukee
Lora Vahlsing, Eden
Tonja Vojacek Sell, Brule
Michael Ware, Milwaukee | HONORABLE MENTION
Mark Weller, Waunakee
Keegan Wenkman, Madison
Meg White, Madison
Lisa Wicka, Marinette
Sara Willadsen, Sheboygan
Catherine Williams, Necedah
Sandi Wysock, Madison
Ray Zovar, McFarlan